Lataa tulostettava jäsentiedote PDF-tiedostona.
Download printable Information letter as a PDF file.

Tässä tiedotteessa / Contents of the information letter:

* Syyskokouskutsu 1.12.2016
* Seuran osoitteen muutos / Address change of the Society
* Luken työntekijöiden osoitteiden tarkistus / Revision of addresses of Luke’s employees
* Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta pyytää ehdotuksia vuoden 2017 tiedonjulkistajanimityksestä ja tuettavasta tietokirjallisuudesta
__________

Syyskokouskutsu 1.12.2016

Suomen Metsätieteellisen Seuran sääntömääräinen syyskokous pidetään Tieteiden talon (Kirkkokatu 6, Helsinki) salissa 309 keskiviikkona 1.12.2016 klo 15 alkaen.

Käsiteltävät asiat

1. Kokouksen avaus

2. Kokouksen puheenjohtajan, sihteerin, pöytäkirjan tarkastajien ja ääntenlaskijoiden valinta.

3. Kokouksen laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen.

4. Kokouksen työjärjestyksen hyväksyminen.

5. Vahvistetaan seuran toimintasuunnitelma (Liite 1), tulo- ja menoarvio (Liite 2) sekä jäsenmaksujen suuruus vuodelle 2017.

6. Valitaan Seuran hallituksen puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja vuodelle 2017 sekä hallituksen jäsen erovuoroisen Katja Lähtisen tilalle kaudelle 2018  2020.

7. Valitaan tilintarkastaja ja toiminnantarkastaja sekä tarvittaessa heille varahenkilöt vuodelle 2017.

8. Muut mahdollisesti esille tulevat asiat.
* Mikäli Seuran jäsen haluaa esittää kokoukselle päätösasian, siitä on lähetettävä kirjallinen esitys Seuran hallitukselle sähköpostisoitteeseen This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. viimeistään torstaina 17.11.2016.
* Keskusteluasioita Seuran jäsenet voivat ottaa esille ilmoittamalla siitä etukäteen sähköpostitse toiminnanjohtajalle (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) tai kokouksessa työjärjestyksen hyväksymisen yhteydessä.

9. Kokouksen päättäminen.

Vantaalla 15.11.2016

Suomen Metsätieteellisen Seuran hallitus

Syyskokouskutsun liitteet:

Toimintasuunnitelmaluonnos 2017, PDF-tiedosto

Talousarvioesitys 2017 PDF-tiedosto
__________

Seuran osoitteen muutos / Address change of the Society

Suomen Metsätieteellinen Seura muuttaa uusiin toimitiloihin Helsingin yliopiston Viikin kampukselle. Uusi toimistomme on Cultivator 1 rakennuksen kolmannessa kerroksessa. 1.12.2016 lähtien posti on lähetettävä osoitteeseen:

Suomen Metsätieteellinen Seura
Viikinkaari 6
00790 Helsinki

Myös puhelinnumerot ja henkilökohtaiset sähköpostiosoitteet muuttuvat. Ilmoitamme uudet puhelinnumerot ja sähköpostiosoitteet erillisessä tiedotteessa, kun operaattori on valittu ja saamme tarvittavat tiedot. Sähköposti This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. toimii jatkossakin Seuran yleisosoitteena.

Finnish Society of Forest Science will move to a new office in the Viikki campus of the University of Helsinki. Our new office will be in the 3rd floor of the Cultivator 1 building. Please, use the new mail address from 1 December 2016 onwards:

Finnish Society of Forest Science
Viikinkaari 6
00790 Helsinki

Telephone numbers and personal e-mail addresses will also change. We will inform you about them in a separate information letter after selecting the operator. The general e-mail address of the Society This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. will work also in the future.
__________

Luken työntekijöiden osoitteiden tarkistus / Revision of addresses of Luke’s employees

Luonnonvarakeskuksen järjestellessä toimitilojaan uudelleen monen Seuran jäsenen yhteystiedot muuttuvat. Emme pysty hakemaan uusia yhteystietoja automaattisesti joten pyydämme kaikkia Lukessa työskenteleviä Seuran jäseniä päivittämään yhteystietonsa. Voit tehdä sen mieluiten täyttämällä uudestaan jäsenlomakkeen osoitteessa www.metsatieteellinenseura.fi/jaseneksi-64095. Voit ilmoittaa muutoksen myös sähköpostitse osoitteeseen This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. tai kirjeellä. Jos käytät lomaketta, kirjoita ”Toiminta alalla” kenttään ”osoitteenmuutos”. Ilmoita myös kotiosoitteesi. Joudumme postittamaan jäsenmaksulomakkeet vielä ainakin ensi vuonna, koska jäsenrekisteriohjelmassamme ei ole sähköistä laskutusta.

Natural Resources Institute Finland is rearranging its offices and labs. Thus, addresses of many members of our Society will change. As we cannot mine the new addresses automatically, we ask all employees of Luke to update their contact information. Best way to update your information is to fill in our membership form at www.metsatieteellinenseura.fi/jaseneksi-64095. You can also send e-mail to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or send a letter by mail. If you use the web form, write in the “Toiminta alalla” field “change of address”. Give also your home address. We must mail the membership fee forms at least in 2017 because our membership software does not allow electronic billing.
__________

Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta pyytää ehdotuksia vuoden 2017 tiedonjulkistajanimityksestä ja tuettavasta tietokirjallisuudesta

Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta (www.tjnk.fi) on pyytänyt tieteellisiä seuroja välittämään tämän tiedotteen jäsenilleen.

Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta on opetus- ja kulttuuriministeriön asiatuntijaelin, joka seuraa tieteen, taiteen ja tekniikan eri alojen saavutuksia Suomessa ja ulkomailla sekä muun kansallisen ja kansainvälisen tiedon kehitystä.

Neuvottelukunta tekee vuosittain esityksen tiedonjulkistamisen valtionpalkinnon saajista sekä laatii tietokirjallisuuden osalta yleisten kirjastojen ostotukilistan. Lisäksi se antaa lausuntoja toimialaansa liittyvistä kysymyksistä ja tekee esityksiä ja aloitteita eri tavoista edistää tiedon levittämistä.

Tässä tiedotteessa Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta pyytää ehdotuksia:

1. Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnon saajiksi vuonna 2017 (ohjeet ja ehdotuslomake: tjnk.fi/fi/valtionpalkinnot)
2. Yleisten kirjastojen ostotukilistalle vuonna 2017 (ohjeet ja ehdotuslomake: tjnk.fi/fi/ostotuki)

Ehdotukset pyydetään toimittamaan neuvottelukunnalle joulukuun 1. päivään mennessä

Lisätietoja antavat vt. pääsihteeri Simo Kyllönen p. (09) 228 69 236, 040 733 59 35 ja suunnittelija Terhi Tarkiainen p. (09) 228 69 235.

Tiedustelut sähköpostitse: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Toimiston osoite:
Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta
Snellmaninkatu 13
00170 Helsinki

Tiedonjulkistamisen neuvottelukunnan jäsenten yhteystiedot toimitetaan pyynnöstä.
__________

Terveisin / Best regards,

Pekka Nygren
Toiminnanjohtaja, Suomen Metsätieteellinen Seura ry
PL 18 (Jokiniemenkuja 1), 01301 Vantaa (30.11.2016 asti)

Uusi osoite 1.12.2016 alkaen:
Viikinkaari 6, 00790 Helsinki

puh. 040 801 5596
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.