Lataa tulostettava jäsentiedote PDF-tiedostona

Download printable information letter as a PDF file

Tässä tiedotteessa / Contents of the information letter:

* Kutsu syyskokoukseen 28.11.2017
* Invitation to the autumn meeting on 28 November 2017
* Silva Fennica ottaa käyttöön artikkelimaksut 1.1.2018 alkaen – Seuran jäsenillä on oikeus julkaista vuosittain yksi artikkeli ilmaiseksi
* Silva Fennica starts to collect article processing charges on 1 January 2018 – Members of our Society may publish annually one free article
* Scandinavian Journal of Forest Research offers free access to a collection of articles by Finnish scientists for celebrating the 100 yrs of Finland’s independence
* Silva Fennican verkkosivuston kautta on pysyvästi vapaa pääsy suomalaiseen metsätieteelliseen kirjallisuuteen vuodesta 1913 alkaen
* Stable open access to Finnish forest science literature published since 1913 through the web site of Silva Fennica
* Seuraa Silva Fennicaa Twitterissä @SilvaFennica
* Follow Silva Fennica in Twitter @SilvaFennica
* Vielä kerran: lukelaisten yhteystiedot
__________

Kutsu syyskokoukseen 28.11.2017

Suomen Metsätieteellisen Seuran sääntömääräinen syyskokous pidetään Tieteiden talon (Kirkkokatu 6, Helsinki) salissa 404 tiistaina 28.11.2017 klo 15 alkaen. Ohjelmassa on mm. Seuran toimintasuunnitelman ja talousarvion hyväksyminen vuodelle 2018 sekä uusien hallituksen jäsenten vaali erovuoroisten tilalle. Katso tarkemmin kokouksen omalta sivulta, jolta löydät myös kutsun liitteet.
__________

Invitation to the autumn meeting on 28 November 2017

The statutory autumn meeting of the Finnish Society of Forest Science will be held on Tuesday 28 November 2017 at 15:00 in the House of Sciences and Letters (Tieteiden talo, Kirkkokatu 6, Helsinki), Room 404 (4th floor). The programme includes, among other issues, the acceptance of the Plan of activities and Budget for year 2018, and the election of new Board members. Visit the page of the meeting, where you will also find the appendices of the invitation.
__________

Silva Fennica ottaa käyttöön artikkelimaksut 1.1.2018 alkaen – Seuran jäsenillä on oikeus julkaista vuosittain yksi artikkeli ilmaiseksi

Kultaisen avoimuuden (Gold Open Access) sarjana Silva Fennica ei peri tilaajamaksuja lukijoilta ja kirjastoilta. Tulolähteemme ovat osuus Seuran jäsenmaksusta sekä Opetus- ja kulttuuriministeriön julkaisuavustus. Koska menetimme kolmannen suuren tukijan, Silva Fennicassa on pakko ottaa käyttöön artikkelimaksut. Oikean artikkelimaksun asettaminen vaatii koko kustannusprosessin kulujen huomioimista. Voittoa tavoittelemattomana yhdistyksenä pyrimme asettamaan artikkelimaksun niin että se kattaa julkaisukulut, muttei tuota voittoa kirjoittajien kustannuksella.

1.1.2018 alkaen Silva Fennicassa julkaistavista artikkeleista peritään 800 € käsittelymaksu. Maksu maksetaan sen jälkeen, kun käsikirjoitus on hyväksytty julkaistavaksi. Käsikirjoitusta ei julkaista ennen maksun suorittamista. Suomen Metsätieteellisen Seuran jäsenet, joiden jäsenmaksut ovat ajan tasalla, voivat ensimmäisenä kirjoittajana julkaista yhden ilmaisen artikkelin vuodessa.

Emme peri käsittelymaksua myöskään artikkeleilta, joiden ensimmäinen kirjoittaja ja kirjeenvaihtaja työskentelevät köyhän tai alemman keskituloluokan maan tutkimusorganisaatiossa (Maailmanpankin luokitus). Suomalaiset yliopistot ja ammattikorkeakoulut neuvottelevat suomalaisia tiedekustantajia edustavan ryhmän kanssa vuosittaisista käsittelymaksuista. Mikäli neuvottelutulos saavutetaan, ilmoitamme mahdollisesta käsittelymaksuvapautuksesta kirjoittajille, jotka työskentelevät sopimuksen rahoittajaorganisaatioissa.

Kaikki käsikirjoitukset, jotka lähetetään viimeistään 31.12.2017 Suomen aikaa, julkaistaan vielä ilmaiseksi. Alla olevassa englanninkielisessä tekstissä kerrotaan kustantajan palveluksista, joita katetaan artikkelien käsittelymaksuilla.
__________

Silva Fennica starts to collect article processing charges on 1 January 2018 – Members of our Society may publish annually one free article

As a golden open access journal, Silva Fennica does not collect any payments from readers and libraries. Thus, our sources of income are a part of the membership fee of the Finnish Society of Forest Science and support from the Finnish Ministry of Education and Culture. As we have recently lost the third major sponsor, Silva Fennica is forced to collect article processing charges (APC) on published articles. Setting fair APCs requires consideration of several costs within the publishing process. As a non-profit publisher, we work for setting APCs that cover our costs but do not produce profit at the expense of the authors.

Effective 1 January 2018, Silva Fennica will collect an APC of 800 € on each published article. The APC is to be paid after acceptance of the final manuscript version but before publication. Full members of the Finnish Society of Forest Science with membership payments on date may publish one free article per year as the first author.

The APC will also be waived if both first and corresponding author work in a research organisation based in a low or lower middle-income country (World Bank classification). Further, Finnish universities and a group of Finnish science publishers are negotiating an agreement on annual APC payments by the universities. If the agreement is reached, we will inform about possible APC waivers for authors who work at a funding organisation of the agreement.

All manuscript submitted before 31 December 2017 mid-night Finnish time (GMT + 2) will be published free of charge if accepted.

What do you get in return for the APCs?

When considering the APCs from an author’s viewpoint, it is good to remember what services a publisher provides for the author:
* We manage the publishing platform for you.
* We provide access to your article 24/7 from any part of the World.
* We archive your article also for the future generations. Our website contains publications from 1913 onwards and our mission is to keep all material published in our website available for the decades to come. Should something go wrong, access to Silva Fennica is secured by the CLOCKSS archive system.
* We work on providing high security of our website; both for reliability and stability of the service and protection from hacker attacks.
* We take care of the peer review of your manuscript in order to provide you constructive feedback on it and assuring that only high quality scientific material is published.
* Our professional editor makes the easy-to-read html page with modern linking properties and the printer-friendly pdf file for you.
* We give DOI for your article for ease of access.
* We keep your article listed in various databases on scientific publications.
* Your article is published in a journal that belongs to the top 25 % of forestry-related journals listed in Scopus.
__________

Scandinavian Journal of Forest Research offers free access to a collection of articles by Finnish scientists for celebrating the 100 yrs. of Finland’s independence

In 2017, Finland celebrates 100 years of independence. To mark this special occasion, Scandinavian Journal of Forest Research is proud to offer free access to ten recent papers from Finnish researchers:
http://explore.tandfonline.com/content/est/100-years-of-finnish-independence-and-forest-research

The selection of articles provides a snapshot into the broad scope of today’s Finnish forest research, and marks the significant contribution of the Finnish forest research community to the quality of the journal. These articles will be free to access until the end of June 2018.
__________

Silva Fennican verkkosivuston kautta on pysyvästi vapaa pääsy suomalaiseen metsätieteelliseen kirjallisuuteen vuodesta 1913 alkaen

Silva Fennican verkkosivusto https://silvafennica.fi sisältää kaikki Silva Fennican ja Acta Forestalia Fennican artikkelit vuodesta 1913 alkaen. Arkistot löytyvät sivun vasemman laidan valikoista ”Silva Fennica 1926 – 1997” ja ”Acta Forestalia Fennica”. Voit ulottaa artikkelihaun huomioimaan arkistot valitsemalla ”Include archives before 1999” hakusanakentän alta.

Kesän aikana aloitimme Suomen tiedekustantajien liiton rahoituksella vanhojen artikkeleiden metatietojen saattamisen nykyaikaiselle tasolle. Nyt kaikilla vuonna 1940 ja aiemmin julkaistuilla Silvan ja Actan artikkeleilla on seuraavat metatiedot: otsikko alkukielellä ja englanniksi, asiasanat alkukielellä ja englanniksi sekä abstrakti englanniksi. Nämä metatiedot on lisätty myös kaikkiin saksaksi julkaistuihin artikkeleihin julkaisuvuodesta riippumatta. Jatkamme metatietojen lisäämistä vuonna 2018.

Lähes kaikki Suomessa julkaistut metsätieteelliset artikkelit ja kirjat ovat nyt vapaasti luettavissa joko verkkosivustollamme https://silvafennica.fi tai Luonnonvarakeskuksen julkaisuarkistossa https://jukuri.luke.fi.
__________

Stable open access to Finnish forest science literature published since 1913 through the web site of Silva Fennica

The web site of Silva Fennica https://silvafennica.fi contains all articles published in Silva Fennica and Acta Forestalia Fennica since 1913. You can access the archives through the links “Silva Fennica 1926 – 1998” and “Acta Forestalia Fennica” in the left panel of the web site. If you want to widen your information search to include the archives, click “Include archives before 1999” below the box for search terms.

During the summer, we started to enter modern meta data for the archives with funding from the Finnish Association for Scholarly Publishing. Now all articles and monographs published on or before 1940 include the following meta data: original and English title, original and English keywords, and abstract in English. Further, all articles and monographs published in German have the complete meta data. We will continue entering the meta data in 2018.

Almost all forest science articles and monographs published in Finland are freely accessible through either our web site https://silvafennica.fi or the archive of the Natural Resources Institute Finland https://jukuri.luke.fi.
__________

Seuraa Silva Fennicaa Twitterissä @SilvaFennica

Silva Fennican Twitter-tili @SilvaFennica on avattu. Twiittaamme aina kun uusi artikkeli viedään Silva Fennican verkkosivulle. Liity Silva Fennican seuraajaksi niin pysyt ajan tasalla uusista artikkeleista. Twiittien lisäksi lähetämme edelleen jokaisen Silva Fennican numeron sisällysluettelon niille, jotka ovat tilanneet sen sähköpostiinsa.
__________

Follow Silva Fennica in Twitter @SilvaFennica

We have opened a Twitter account for Silva Fennica: @SilvaFennica. We will tweet always when a new article will be posted on the web site of Silva Fennica. Joint to the followers of Silva Fennica in order receive updates on new forest science information. In addition to the tweets, we will continue e-mailing the tables of content of each issue for the subscribers of the e-mail alerts.
__________

Vielä kerran: lukelaisten yhteystiedot

Luonnonvarakeskuksen järjestellessä toimitilojaan uudelleen monen Seuran jäsenen yhteystiedot muuttuvat. Tähän mennessä ilahduttavan moni lukelainen on päivittänyt yhteystietonsa. Kiitos teille. Valitettavasti enemmistö lukelaisista ei ole vieläkään päivittänyt yhteystietojaan. Vuoden 2018 alussa muutamme kaikkien Vantaan Jokiniemessä työskennelleiden osoitteeksi Viikin. Muita osoitteita emme arvaile. Jos työskentelit Jokiniemessä ja olet jo päivittänyt uuden yhteystietosi, asia on osaltasi kunnossa, eikä automaattimuutos korjaa sinulle väärää osoitetta. Mikäli olet muuttanut Jokiniemestä Viikkiin tai yhteystietosi pysyvät muuttumattomina, sinun ei tarvitse tehdä muuta. Jos yhteystiedoissasi on tapahtunut jokin muu muutos (esim. Jokiniemestä Otaniemeen), päivitä yhteystietosi viipymättä jollain seuraavista tavoista:

1. Täytä uudestaan jäsenlomake osoitteessa www.metsatieteellinenseura.fi/jaseneksi-64095. Jos käytät lomaketta, kirjoita ”Toiminta alalla” kenttään ”osoitteenmuutos”.
2. Sähköpostitse osoitteeseen info (ät) metsatiede.org.
3. Kirjeellä osoitteeseen Suomen Metsätieteellinen Seura, Viikinkaari 6, 00790 Helsinki.

Ilmoita myös kotiosoitteesi. Joudumme postittamaan jäsenmaksulomakkeet vielä ainakin vuoden 2018 alussa, koska jäsenrekisteriohjelmassamme ei ole sähköistä laskutusta.
__________

Hyvää talven odotusta,

Pekka Nygren
Toiminnanjohtaja
Suomen Metsätieteellinen Seura ry