Metsätieteen päivä 2011

Metsäsektorin laajenevat vastuut

Aika: 26.10.2011

Paikka: klo 8:15-11:30 Säätytalo (Snellmaninkatu 9-11, Helsinki), klo 12-18 Tieteiden talo (Kirkkokatu 6), Helsinki

 

Ohjelma

Esitysten ja postereiden tiivistelmät

Joidenkin esitysten kohdalta löydät linkin myös esityksen kalvoihin pdf-muodossa.

 

Metsät ja vesi

klo 8:15-11:30 Säätytalo

klo 8:15-9:00 Ilmoittautuminen ja aamukahvi

klo 9:00-9:10 Tervetuliaissanat, Suomen Metsätieteellisen Seuran varapuheenjohtaja Ari Lauren

Kutsuesitelmät

9:10-10:00 Professori Harri Koivusalo, Aalto-yliopisto: Metsät osana veden kiertoa. PDF

10:00-10:20 Tauko

10:20-10:55 Professori Lauri Sikanen, Itä-Suomen yliopisto: Vesi puupolttoaineessa - merkitys ja hallinta. PDF

10:55-11:30 Professori Markku Ollikainen, Helsingin yliopisto: Metsät,vesi ja kestävä metsätalous. PDF

 

Tieteenalakerhojen neljä samanaikaista sessiota ja posterisessio

klo 12:00-15:30 Tieteiden talo

Vain iltapäivään osallistuvien ilmoittautuminen 12:00-13:00

 

Posterisessio 12:30-13:00

Sali 504

Lisäksi postereihin voi tutustua sessioiden väliajalla 14:00-14:30 ja illallisbuffetin aikana.

Postereiden aiheet

 

Sessio 1. Ekosysteemipalvelut: mitä hyötyä uudesta käsitteestä?

Sali 104

13:00-13:30 Ekosysteemilähestymistapa ekosysteemipalvelujen turvaajana
Marjatta Hytönen PDF

13:30-14:00 Metsäalan kompastuskivi – ymmärretäänkö mitä käsite palvelu tarkoittaa?
Sami Berghäll, Tiina Tanninen-Ahonen, Mikko Tervo

14:00-14:30 Kahvitauko ja posterisession jatko, sali 504

14:30-15:00 Haasteita ja mahdollisuuksia metsien ekosysteemipalveluiden arvottamisessa
Paula Horne, Matleena Kniivilä ja Emmi Haltia

15:00-15:30 Ekosysteemipalveluiden näkökulma ohjaa valtion metsien hoitoa ja hyödyntämistä - Metsähallituksen uusittu metsätalouden ympäristöopas
Jussi Päivinen, Niklas Björkqvist, Lauri Karvonen, Maija Kaukonen, Kirsi-Marja Korhonen, Panu Kuokkanen, Hannu Lehtonen ja Arto Tolonen PDF

 

Sessio 2. Kansainvälinen ympäristö- ja metsäpolitiikka metsäsektorimme toimintaympäristön muovaajana

Sali 309

13:00-13:30 EU-politiikat ja Suomen metsätalous
Heikki Granholm

13:30-14:00 Puun monipuolinen jalostus on ratkaisu ilmastokysymykseen
Karoliina Niemi PDF

14:00-14:30 Kahvitauko ja posterisession jatko, sali 504

14:30-15:00 Globaalistaminen ja Suomen metsäsektori: uhkat ja mahdollisuudet
Matti Palo

 

Sessio 3. Bioenergian haasteet taksaattoreille

Sali 404

13:00-13:30 Biomassan estimointi laseraineiston, ilmakuvien ja maastomittausten perusteella
Reija Haapanen, Sakari Tuominen ja Risto Viitala PDF

13:30-14:00 Laskennallinen menetelmä puun biomassan ja oksien kokojakauman määrittämiseen laserkeilausdatasta
Pasi Raumonen, Mikko Kaasalainen, Markku Åkerblom, Sanna Kaasalainen, Jari Liski ja Anna Repo PDF

14:00-14:30 Kahvitauko ja posterisession jatko, sali 504

14:30-15:00 Kehittyvä puun mallinnus ja laskenta
Jouko Laasasenaho PDF

15:00-15:30 The suitability of leaf-off airborne laser scanner data for species group level forest inventory
Maria Villikka

 

Sessio 4. Tutkittua tietoa kannoista ja niiden hyödyntämisestä

Sali 505

13:00-13:30 Kantobiomassan määrän mallintaminen leimikoissa hakkuukonemittausten avulla
Heikki Ovaskainen, Pirkko Pihlaja ja Teijo Palander PDF

13:30-14:00 Kannot – puunkorjuuta pintaa syvemmältä
Juha Laitila PDF

14:00-14:30 Kahvitauko ja posterisession jatko, sali 504

14:30-15:00 Energiakäyttöön nostettujen kuusen kantojen kosteus
Jussi Laurila ja Risto Lauhanen PDF

15:00-15:30 Kanto- ja juuripuun kaukokuljetuksen kustannusrakenne
Teijo Palander, Jaska Salonen ja Heikki Ovaskainen


Iltatilaisuus

klo 15.30-18 Tieteiden talo

Musiikkiesitys, parhaan posterin palkitseminen ja päätössanat

Sali 104 klo 15.45-16.30

Buffet

Sali 504 klo 16.30-18.00

 

Järjestäjät

Järjestelytoimikunnan puheenjohtaja: Seuran varapuheenjohtaja Ari Laurén (), ari.lauren (at) metla.fi, p. 010 211 3066
Järjestelytoimikunnan sihteeri: Pekka Nygren, pekka.nygren (at) metla.fi, p. 040 801 5596

Sessio 1. Metsäbiologian kerho, puheenjohtaja Lauri Saaristo
Sessio 2. Metsäekonomistiklubi, puheenjohtaja Mika Rekola, sihteeri Emmi Haltia
Sessio 3. Taksaattoriklubi, puheenjohtaja Janne Uuttera, sihteeri Antti Mäkinen
Sessio 4. Teknologiklubi, Heikki Pajuoja

 

Tukijat